Výhody práce na dálku

Veronika

Autorka průvodce

Práce na dálku je díky svým výhodám na vzestupu. A to hlavně po pandemii covidu 🦠, která posloužila jako katalyzátor a její popularitu rozšířila. Proč je tak oblíbená?

Dnes se podíváme na to, jaké konkrétní lákavé výhody práce na dálku přináší – a to jak zaměstancům, tak i firmám.

Výhody

Výhody pro zaměstnance

Práce odkudkoli

Většinou stačí mít počítač a spolehlivou WiFi a můžeš pracovat odkudkoli – ať už z domova, kavárny nebo na cestách. Získáváš tak svobodu a větší flexibilitu. (Někteří zaměstnavatelé ovšem můžou regulovat, odkud pracovat můžeš a odkud ne  – vždy se proto s pravidly pro práci na dálku dobře seznam).

Můžeš tak například…

Větší flexibilita pracovního rozvrhu a lepší work-life balance

Často je práce na dálku spojena i s určitou časovou flexibilitou pracovního rozvrhu (i zde záleží na konkrétní firmě). Můžeš si tak rozvrh přizpůsobit – ať už jsi ranní ptáče nebo noční sova – a svůj rozvrh lépe přizpůsobit i tvým ostatním každodenním povinnostem a aktivitámKdy odvádíš svou nejlepší práci? 🤔

Zvýšená produktivita: Klidné a pohodlné prostředí podle tvých představ

S tím se pojí i další bod: lidé, kteří si mohou flexibilně určit, kdy a kde budou pracovat, jsou často produktivnější. Oproti běžné práci z kanceláře bývají také méně rušeni nepotřebnými meetingy a dalšími vyrušeními, se kterými se typicky setkáš v kanceláři plné lidí. Máš tak větší kontrolu nad svou produktivitou.

A co za zvýšenou produktivitu může? Podle amerického průzkumu z roku 2020 mezi hlavní důvody patří: méně častější vyrušování (68 %), více soustředěného času na práci (63 %), tišší pracovní prostředí (68 %) nebo pohodlnější pracovní prostředí (66 %).

51 % remoterů také má pocit, že jsou při práci z domova produktivnější než při práci v kanceláři a 95 % tvrdí, že byli při práci z domova alespoň stejně produktivní jako při práci z kanceláře.

Úspora času a pěněz

S dojížděním do práce se pojí řada nákladů – některé z nich by tě možná ani nenapadly.

Podpora zdraví a wellbeingu

I našemu fyzickému a duševnímu zdraví může práce na dálku značně prospět. Ptáš se, jak přesně?

Inkluze

Práce na dálku otevírá svět možností například těmto skupinám lidí; tito lidé tak mohou rozvíjet svou kariéru aniž by zanedbávali své blízké či byli přílišně znevýhodněni svým zdravotním stavem:

Udržitelnost a životní prostředí

V neposlední řadě – jasně, tím, že ty i tvé auto zůstanete doma, také šetříš životní prostředí. Menší spotřeba paliva, zlepšení kvality ovzduší, úspora spotřeby kancelářských materiálů. Konkrétní čísla a dopady jsou však ještě předmětem výzkumů.

Výhody pro firmy (zaměstnavatele)

Globální talent & více kandidátů

Při náboru na dálku si firmy mohou vybírat z daleko většího množství kandidátů, ke kterým by lokálním náborem neměly přístup. 

Například firma sídlící v Olomouci se tak už nemusí limitovat na kandidáty žijící v 30km okruhu: může zvažovat i kandidáty nejen v rámci celé republiky, ale když bude chtít, tak i kdekoli ze světa.

Menší fluktuace & větší zaměstnanecká spokojenost

U spokojeného zaměstnance je menší motivace a šance, že si bude hledat zaměstnání jinde. Nabídnout svým zaměstnancům možnost práce na dálku je oblíbeným a funkčním způsobem, jak zvýšit jejich spokojenost a tudíž snížit fluktuaci a s ní spojené náklady.

Úspora

I pro firmu znamená práce na dálku úsporu: v extrémním (ale ne tak neobvyklém) případě firma nemusí mít ani vlastní kanceláře, pokud všichni její pracovníci pracují z domova. 

Obecně firma tak může ušetřit na:

Méně sick-days a lepší výkon

Tím, že obecně práce na dálku podporuje zdraví zaměstnanců (viz výše), snižuje i počty vybraných sick days.

Společně s již zmíněnou produktivitou tak práce na dálku představuje efektivní pracovní model, který není výhodný pouze pro zaměstnance, ale taky pro firmy.

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.