Typy práce na dálku

Veronika

Autorka průvodce

Teď, když už víš, co to ta práce na dálku je, pojď se se mnou mrknout na její různé podoby.

Představ si to tak, že jsi na rozcestí své profesní dráhy. Jsou tu dvě cesty, kterýma se můžeš vydat: jedna tě dovede ke stabilitě, na druhé tě čeká větší dobrodružství. Mrkneme se na obě, a na to, jaké má každá z nich výhody a nevýhody.

Jsi ready zjistit, která cesta je ta pravá právě pro tebe? ¡Vamos!

Rozcestí

Zaměstnání

Typické zaměstnání přináší řadu výhod, jako je stabilní příjem, sociální jistoty, placená dovolená, zaměstnanecké benefity … však to asi znáš. Pokud se k tomu všemu přidá flexibilita co do místa výkonu (nebo i časového rozvrhu) práce, tak už to začíná být zajímavé!

V rámci zaměstnání (ať už na plný nebo zkrácený úvazek) se můžeš setkat s následujícími remote work možnostmi*:

Hybrid (hybridní)

Jedná se o kombinaci, kdy určité dny chodíš do kanceláře a jiné můžeš využít pro práci na dálku. Často jsou tyto dny předem dané.

Remote-Friendly

V takovém případě je zaměstnavatel otevřen občasné práci na dálku, očekává ale, že většinou budeš docházet do kanceláře.

Fully Remote (100 % Remote)

Tady od tebe nikdo neočekává, že budeš chodit do kanceláře – možná žádné kancly firma ani nemá. Se 100% full remote pozicí máš maximální flexibilitu a do toho jistotu stálého zaměstnání. Dream come true!

*V českém prostředí se stále nejspíš setkáš s pojmy “home office” ( = práce z domova) nebo “hybridní” (= mix práce z domova a práce na pracovišti zaměstnavatele); seznam nahoře uvádím pro úplnost, protože ty se při hledání práce přece nemusíš limitovat pouze na český trh 😉

Podnikání

Druhou možností je stát se opravdovým pánem vlastního času – začít podnikat na vlastní pěst a své podnikání postavit tak, aby nebylo závislé na tvojí stálé přítomnosti na nějakém daném místě.

Pokud jde o podnikání a práci na dálku: budeš to mít tak, jak si to sám/sama nastavíš.

Jasně, jako podnikatel/ka máš opravdu absolutní volnost. Vybíráš si kdy, kde a s kým budeš pracovat. Než do toho ale skočíš šipku po hlavě, je potřeba si uvědomit:

 • Že s volností přichází i značná zodpovědnost. Tak to v životě chodí.
 • Že jako podnikatel/ka nemáš žádnou jistotu stabilního příjmu každý měsíc. Potenciální výnos z podnikání může být sice mnohem vyšší než ze standardní práce na plný úvazek, stejně tak dobře ale může být nižší.
 • Že rozjezd podnikání obvykle nějakou dobu trvá. Zapomeň na “rychlý prachy”, tak to většinou prostě nefunguje.
 • Že to, co vyfakturuješ, není tvůj finální zisk. Kromě toho, že musíš zaplatit daně a sociální a zdravotní pojištění, nezapomeň na to, že do svého podnikání musíš investovat. Nový počítač, účet za telefon a internet, vzdělávací kurz, který tě posune dál … to všechno jsou tvé náklady podnikání, se kterými musíš už dopředu počítat.
 • Že mimo odvádění práce jako takové musíš pečovat i o samotný byznys, jeho udržování a růst. A tím se dostáváme k dalšímu bodu:
 • Že do podnikání často vložíš víc než oněch typických 8 hodin denně.
 • Že musíš mít službu nebo produkt, který budeš schopen/schopna prodávat a o který bude dostatečný zájem.

Jdeš do toho? Pak máš několik možností:

Freelance

Být freelancer – v takovém případě typicky nabízíš své služby na hodinové či projektové bázi. V tomhle případě musíš mít nějaký skill, který budeš moct nabídnout.

Online byznys / firma

Třeba už máš nějaké ty zkušenosti s freelancingem nebo jsi prostě našel/našla díru na trhu. Můžeš tak postavit své firemní podnikání od základu online.

Podnikání na vedlejšák

Podnikat (zatím) na vedlejšák a zkombinovat to se svojí stávající prací. Pokud nejsi připraven/a do podnikání jít ještě naplno a opustit tak svůj stabilní příjem, můžeš začít pracovat jako freelancer nebo založit vlastní online byznys ještě před tím, než dáš výpověď ve své aktuální práci. V takovém případě tě sice čekají dlouhé pracovní večery, na druhou stranu tím ale minimalizuješ riziko, že tě podnikání z počátku neuživí a že budeš muset “zavřít krám” předčasně.

Která cesta je ta pravá pro tebe?

Pokud nevíš, který typ práce na dálku je ten pravý právě pro tebe, zeptej se sám/sama sebe:

 • Co je pro tebe důležitější: stabilita nebo nezávislost? Stavíš jistotu stabilního příjmu a komfort zaměstnaneckých benefitů nad možnost žít život zcela podle vlastních pravidel?

 • Vyhovuje ti spíš práce v týmu nebo jsi radši sám/sama za sebe?

 • Potřebuješ i volnost časového rozvrhu?

 • Jsi ready na to nemít stabilní příjem (nebo nemít pár měsíců příjem žádný)?

 • Jsi schopen/schopna řídit si různé aspekty práce, od financí přes marketing? A k tomu i nadále kvalitně dodávat své služby/produkty?

 • Máš nějakou unikátní schopnost či produkt, který můžeš nabídnout, a o který bude zájem?

 • Jak velkou máš motivaci postavit své podnikání, jak moc svému nápadu věříš?

 • Zvládneš stres, který s sebou podnikání přináší?

 • Máš dostatečné množství finančních prostředků pro prvotní investici do rozjedu tvého podnikání?

Neexistuje žádné univerzální řešení. Tvá ideální forma práce na dálku závisí na tvých dovednostech, hodnotách a aspiracích. Použij tyto otázky jako kompas, který tě nasměruje ke stylu práce na dálku, který nejlépe odpovídá tvým cílům a životnímu stylu.

Důležité je začít, nebát se; kurs své cesty můžeš změnit vždycky!

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.