Nástroje a appky pro práci na dálku

Veronika

Autorka průvodce

V tomto díle našeho průvodce se podíváme na to, jaké nástroje a appky ti umožní vykonávat práci na dálku co nejfektivněji. Patří sem nástroje pro komunikaci, projektový management, sdílení souborů, pro zvýšení bezpečnosti a mnoho dalších. Jdeme na to?

PS: jedná se o obecný seznam doporučení, který využije většina z nás, kdo pracují na dálku. Další nástroje a appky pak samozřejmě budou záviset přímo na povaze práce, kterou děláš.

Nástroje

Komunikace & spolupráce 💬

Video konference / video cally

💬 Zoom – Pravděpodobně nejznámější nástroj pro tento účel. Díky vysoké kvalitně zvuku a obrazu je vhodný jak pro týmové meetingy, tak i propojování se s klienty nebo pro pořádání webinářů.

💬 Microsoft Teams – MS Teams se snadno integruje s aplikacemi Microsoft 365 a nabízí tak jednotný „hub“ pro chatování, videokonference a sdílení souborů.

💬 Google Meet – Skvělá volba pro ty, kteří mají Google účet a jsou zvyklí jej používat; klade důraz na jednoduchost a spolehlivost.

➕ Další nástroje: Skype, Join.me

Chatování / IM

💬  Slack – Chatovací platforma, která je ideální pro týmovou komunikaci; nabízí funkce jako jsou kanály, přímé zasílání zpráv konkrétním kolegům a integrace s aplikacemi třetích stran.

💬 Microsoft Teams Chat – Kromě videokonferencí MS Teams Chat umožňuje  komunikovat s kolegy v reálném čase pomocí chatu.

➕ Další nástroje: Chat Google, Telegram

Řízení projektů

💬 Trello – Vizuální podoba nástěnek a karet v aplikaci Trello umožňuje týmům organizovat úkoly a projekty; spolupráce v tomto nástroji je velmi intuitivní a jednoduchá.

💬 Asana – Asana nabízí širokou škálu funkcí pro správu projektů a umožňuje týmům efektivně plánovat, sledovat a řídit jejich práci.

💬 Monday.com – Všestranný pracovní systém, který zefektivňuje správu úkolů, automatizaci pracovních postupů a sledování projektů.

➕ Další nástroje: ClickUp, Basecamp, Freelo, Jira, Teamly

Time management & produktivita ⚡️

Trackování času

⚡️ Clockify – Aplikace Clockify nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní a umožňuje snadno sledovat, jakými úkoly trávíte pracovní dobu. Poskytuje i přehledné reporty a lze ji integrovat s dalšími nástroji.

⚡️ Toggl – Toggl nabízí skoro stejné funkcionality jako výše zmíněné Clockify. Můžete s ním snadno sledovat a analyzovat, kam plyne váš pracovní čas.

➕ Další nástroje: Jibble.io, TimeDoctor

To-do listy

⚡️ Notion – Maximálně univerzální a flexibilní pracovní prostor nejen pro psaní poznámek, správu úkolů a vytváření knowledge bases.

⚡️ Todoist – Všestranný úkolníček, který ti umožní organizovat si pracovní a osobní úkoly na jednom místě. Přímočarý design a integrace s různými aplikacemi zvyšují produktivitu.

⚡️ Uživatelé MacOS zařízení také mohou využít vestavěné aplikace PoznámkyPřipomínky, které jsou velmi přímočaré a vhodné pro jednoduché osobní použití.

➕ Další nástroje: Evernote

Virtuální tabule (whiteboards)

⚡️ Miro – digitální tabule, která umožňuje online týmům vizuální spolupráci, brainstorming a plánování projektů. Je ideální pro plánování a kreativní práci.

⚡️ Canva – je všestranný nástroj i pro ne-designéry. Mimo spousty jiných funkcí nabízí právě nově i možnost vytvářet whiteboards (tabule) a spolupracovat na nich v reálném čase s ostatními přizvanými účastníky.

⚡️ Microsoft Whiteboard – všestranný prostor pro online spolupráci, i tento nástroj umožňuje skicování a brainstorming v reálném čase.

➕ Další nástroje: Figma, Milanote

Správa souborů & dokumentů 🗂️

Cloudová úložiště

🗂️ Dropbox – Široce užívaná služba cloudového úložiště, která umožňuje bezpečné ukládání a sdílení souborů. Nabízí bezproblémovou synchronizaci mezi zařízeními a funkce pro snadnou spolupráci.

🗂️ Disk Google – Nabízí integraci s aplikací Google Workspace, cloudové úložiště, úpravy dokumentů a funkce pro spolupráci v reálném čase, a je tak oblíbená u mnoha remoterů.

🗂️ OneDrive – Cloudové úložiště společnosti Microsoft s integrací do systémů Windows a Microsoft 365.

🗂️ WeTransfer – Nástroj pro zasílání zvláště objemných souborů jedné či více osobám. Není potřeba nic instalovat, stačí znát mailovou adresu příjemce.

➕ Další nástroje: MediaFire

Spolupráce nad dokumenty

🗂️ Google Docs / Sheets / Slides – zjednodušují spolupráci na dokumentech, tabulkách a prezentacích v reálném čase a usnadňují práci více uživatelů na stejném dokumentu současně.

🗂️ Microsoft 365 (Word, Excel, PowerPoint) – Sada aplikací Microsoft 365 nabízí známé aplikace Word, Excel a PowerPoint pro tvorbu dokumentů a spolupráci, rozšířené o cloudové funkce.

Bezpečnost 🔑

Ochrana a správa hesel

Kybernetická bezpečnost je u remote práce důležité téma. Přispět k jejímu zvýšení můžeš používáním silných hesel a jejich dobrou ochranou. 

🔑 LastPass – Správce hesel, který ukládá a zabezpečuje tvé přihlašovací údaje. Nabízí i další funkce jako je např. generování hesel.

🔑 1Password – 1Password nabízí silné zabezpečení pomocí funkcí, jako je end-to-end šifrování, dvoufaktorové ověřování a bezpečné ukládání poznámek. 

VPN

Virtuální privátní sítě (VPN) slouží k bezpečnému propojení mezi remote pracovníky a internetem, maskují jejich IP adresy a šifrují internetový provoz. Tato přidaná vrstva zabezpečení je neocenitelná pro ty pracovníky, kteří se často připojují k veřejným Wi-Fi sítím nebo potřebují přistupovat k regionálně omezenému obsahu z různých míst po světě.

🔑 ExpressVPN – Vysoce hodnocená VPN známá svou rychlostí a silným šifrování

🔑 NordVPN – Další oblíbenou volbou je NordVPN, která nabízí rozsáhlou síť serverů po celém světě a řadu bezpečnostních funkcí.

🔑 CyberGhost – Tato VPN se zaměřuje na uživatelsky přívětivé služby s nastavením na jedno kliknutí, takže je dostupná i pro ty, kteří nejsou zcela technicky zdatní.

2FA

🔑 Google Authenticator – Velmi jednoduchá mobilní aplikace pro 2FA, která tvým účtům přidává další úroveň zabezpečení.

➕ Další nástroje: Authy, DuoSecurity

Soustředění & wellbeing ☮️

Když jsi ve formě, odvádíš svou nejlepší práci. Které appky ti mohou pomoct být ve větší duševní kondici a lépe se na práci soustředit?

Meditace & mindfulness

☮️ Headspace – Aplikace plná různých druhů meditací, a také obsahu zaměřeného na lepší spánek, soustředění a zvládání různých životních situací. Pomáhá zlepšovat tvou duševní kondici a soustředění.

☮️ Calm –Meditační aplikace, která nabízí meditace s „průvodcem“, relaxační cvičení pro snížení stresu atd.

Soustředění

☮️ Pro blokování určitých webových stránek (abys na nich neprokrastinoval/a při práci nebo kdykoli jindy), můžeš použít například aplikace:

☮️ Pro vytvoření ideální zvukové kulisy můžeš využít například Noisli, anebo si najít vyhovující playlist třeba na Spotify nebo YouTube.

☮️ Mezi další výborné appky, které ti pomohou se lépe soustředit, patří třeba:

Technická podpora & vzdálený přístup & sdílení obrazovky👨🏻‍🔧

Technický problém? Díky následujícím nástrojů se k tvé obrazovce může vzdáleně připojit profík a problém vyřešit. 

Konkrétní asistenci ti v českém prostředí pak může poskytnout např.:

Seberozvoj & vzdělávání 🎓

Tak nějak asi víš, že vzdělávání vysokoškolským diplomem zdaleka nekončí. Ale kde můžeš vzdělávací příležitosti hledat online?

Vzdělávat se na dálku můžeš například pomocí následujících online platforem:

A jsme na konci! Které z těchto aplikací používáš, na které nedáš dopustit? Zapomněli jsme na některou důležitou? Dej vědět!

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.