Jak překonat pocit samoty a izolace při práci z domova?

Veronika

Autorka průvodce

Mnoho remoterů (a nejenom jich) se potýká s pocitem samoty a izolace, byť jsou vlastně stále spojeni s ostatními prostřednictvím sociálních sítí a dalších technologií. Není divu, my lidé ostatní lidi potřebujeme.

Tento díl našeho průvodce se zaměřuje na to, jak zatočit se stresujícím pocitem osamění a znovuobjevit spojení s ostatními – a možná i se sebou samotnými.

Podíváme se na různé strategie a tipy, které ti mohou pomoci vybudovat zdravé vztahy, zlepšit tvé duševní zdraví a najít rovnováhu mezi onlinem a offlinem.

Dodržuj rutinu & odděluj práci a volný čas ⏰

Při práci na dálku je snadné si vybudovat špatné návyky, které pak mohou vést k různým nepříjemným pocitům včetně deprese.

Bude to chtít disciplínu, ale výsledkem bude tvé spokojenější já.

✅ Vybuduj si vlastní rutinu a drž se jí.
Vstávej a choď spát ve stejnou dobu.
✅ Měj svůj ranní rituál jako kdybys šel/šla do „normální“ práce. Nepracuj v pyžamu.
✅ Striktně se drž pracovního rozvrhu a odděluj tak pracovní a volný čas: ideální je například pokud máš pracovnu doma v oddělené místnosti. V rámci pracovního času se snaž co nejvíce odolávat pokušením a rozptýlením, stejně tak si ale i ve svém volnu zakaž věnovat se pracovním aktivitám.
✅ V rámci svého denního rozvrhu nezapomínej na pauzy. Aplikovat můžeš třeba techniku pomodoro.
✅ Během svého volného času minimalizuj čas strávený před obrazovkou/online.

Vyhledávej kontakt s ostatními 👋🏻

Ať už je to tvoje rodina, kámoši, kolegové, nebo lidé na ulici (ano, v Česku je tohle poměrně odvážná rada 😅), vyhledávej aktivně kontakt s ostatními lidmi. Nečekej na to, až se ti někdo ozve – vztahy vědomě udržuj a pěstuj.

Kontakt s ostatními taky můžeš vyhledávat na internetu (pomocí sociálních sítí, různých diskuzních fór a skupin, hraní online her, …), ale co si budeme nalhávat, osobní kontakt nic plnohodnotně nenahradí.

🍻 Pravidelně buď v kontaktu se svou rodinou a kamarády (ale jednou za měsíc není pravidelně). Ať už off- nebo online.
🍻 Neboj se navazovat vztahy s novými lidmi. 

Naplň plnohodnotně svůj volný čas 🤩

Zaklapni laptop a vyraž si užít volného času. Ať už s lidmi (viz výše) anebo skrze koníčky. A že žádné nemáš? Možná je čas najít si nový! 🎨🥁🦎

🎱 Někdy náš pocit nespokojenosti nepramení z toho, že nás nebaví naše práce nebo že jí máme moc, ale z toho, že se ve volném čase prostě jen dostatečně nevěnujeme tomu, co nás baví. Není to náhodou i tvůj případ?

Změň prostředí 🌴

Pracovat doma je sice pohodlné, ale když se cítíš izolovaně (a není zrovna karanténa 🦠), je dobrý nápad sbalit saky paky a vyrazit mezi lidi.

📍 Pracovat můžeš třeba z kavárny, knihovny nebo z coworkingového centra. Podrobně jsem se o tom rozepsala tady.
📍 Zkus mimo domov pracovat aspoň 1x týdně. To tě nezruinuje a přitom to tvůj týden ozvláštní. A co ty víš, koho třeba potkáš?
📍 Když už o tom mluvíme, proč nevyužít svou svobodu a třeba zkusit pracovat online ze zahraničí (zdravím tě z Tenerife 🌴)?

Dobře se o sebe starej, prosím 🫶🏽

Tvoje práce nemůže být stoprocentní, když ty nejsi ve stoprocentní formě. Nikdy se nezanedbávej a stav své fyzické a duševní zdraví na první místo. 

❤️ Cvičení: ať už to je procházka na čerstvém vzduchu, jemné jógové protažení, hodina salsy nebo brutální trénink v posilce – nezapomínej zakomponovat nějaký pohyb do každého svého dne. Nejen že budeš mít zdravější tělo, ale vyplaví se ti do krve i ty správné hormony, díky kterým se budeš cítit jako hvězda.


❤️ Spánek: alespoň doporučovaných 7-8 hodin denně. Ideální je vybodovat si rutinu (chodit spát a vstávat ve stejný čas). Také ti pomůže, když hodinu před spaním (a hodinu po probuzení) nebudeš koukat na žádnou obrazovku a když omezíš příjem alkoholu/kávy. Další tipy najdeš třeba zde.


❤️ Duševní zdraví: sice neviditelné, ale stejně důležité jako tvoje zdraví fyzické. Pomoct ti může např. meditace (skvělá je např. appka HeadSpace), journaling (co to je a jak na něj?),  udržování zdravých sociálních kontaktů, praktikování mindfullness (žití v přítomném okamžiku) a omezení používání sociálních sítí a celkově elektroniky.

PS: potřebuješ pohlazení po duši a inspiraci pro své zdraví? Mrkni třeba na Instagram Andy z FitFab.

Vyraž do přírody 🌳

Jaké zázraky s tvojí myslí dovede udělat taková procházka v přírodě, to by se jeden až divil. Pomůže ti i s pocitem osamění, a to i když vyrazíš sám/sama. Pobyt v přírodě je bezvadný z pohledu mindfullness. Dovede tě uvolnit a naplnit inspirací a klidem.

Využij svého flexibilního rozvrhu a vyraž si vyčistit hlavu a dopřát přitom svému tělu pohyb, který potřebuje. Proč ne třeba o polední pauze?

🚶🏼‍♀️ Snaž se denně ujít aspoň 4.000 kroků.
🚶🏼‍♀️ Paty z domu vytáhni aspoň jednou denně.
🚶🏼‍♀️ Pokud tě chůze nudí, dej si s do uší tvůj oblíbený playlist nebo si poslechni podcast.

Pořiď si chlupáče 🐩

… anebo hambaté, šupinaté či opeřené zvířátko. 😛

Věděl/a jsi, že majitelé domácích mazlíčků se obecně cítí o 36 % méně osamocení? Mazlíčci pomáhají bojovat s depresemi, stresem a úzkostmi, a mohou ti dát pocit smysluplnosti.

Pokud ti v tom nebrání tvůj zdravotní stav, ani tvoje časové (a jiné) kapacity, a o zvířátku jsi už delší dobu uvažoval/a, možná nastal ten správný čas si jedno pořídit! 

🐢 Péče o mazlíčka může být tvůj nový koníček, díky kterému se dostaneš více ven a třeba se i seznámíš s novými lidmi.

Propojuj se s kolegy 💼

S mnohými z nich si máš určitě co říct! 

💼 S kolegy nekomunikuj jen písemně – pravidelně se spojujte skrz videohovory (zapni kameru 😉).
💼 S kolegy se také spojujte i mimo práci, a to jak on-, tak i offline. Například skrze firemní nepracovní chaty, nebo pravidelné online nepracovní eventy.
💼 Některé z těchto aktivit asi budou muset být iniciovány ze strany zaměstnavatele. Pokud máš pocit, že vašemu remote týmu takové aktivity chybí, zkus o tom promluvit. Inspiraci pak můžeš hledat zde.

Neboj se to řešit 💙

Pokud jsi dočetl/a až sem, gratuluju ti! Už to, že se o problém zajímáš a aktivně ho řešíš, je moc dobře.

Není s tebou nic špatně. Cítit se osaměle nebo izolovaně při práci na dálku je naprosto normální – jsme v tom všichni spolu. 💙 Chce to jen vybrat si způsob řešení, který vyhovuje právě tobě.

A pokud cítíš, že toho na tebe je opravdu příliš, neboj se vyhledat pomoc. Ať už u přátel, rodiny, či odborníků.

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.