Co je to práce na dálku?

Veronika

Autorka průvodce

Nemuset tak kvůli práci sedět na zadku v kanceláři každý den od 9 do 5. Ušetřit si tu hodinku, dvě, které každý den trávíš dojížděním. Mít prostě víc času na to, co tě baví, a na lidi, na kterých ti záleží. Vnést si do života trochu víc harmonie a svobody.

Není to snad něco, o čem snil úplně každý z nás? (Kdo říká, že ne, ten kecá.)

Vítej v kouzelném království práce na dálku, kde se lodičky mění na pantofle, kde tvým nejoblíbenějším kolegou je tvůj chlupatý kamarád (myšleno pes nebo kočka), kde se z obýváku stává zasedačka a tvoje zahrada je oázou klidu, kam chodíš nejenom na třešně, ale i na inspiraci.

Zařiď si to po svém. Řekni ne monotónní neefektivní rutině, dopravním zácpám, nepotřebným meetingům – jen ty, tvůj laptop, a naplňující, dobře odvedená práce.

Práce na dálku je fenomén dnešní digitální doby. Přináší do našich životů flexibilitu a svobodu. Na remotelo.cz ti chceme ukázat, jak může změnit život k lepšímu třeba i tobě.

Průvodce

Definice práce na dálku

Pojem práce na dálku zahrnuje různé formy práce, kdy pracovník plní své pracovní povinnosti (buď zcela, nebo částečně) mimo prostory zaměstnavatele.

Způsobů, jak pracovat na dálku, je mnoho: můžeš se nechat zaměstnat jako zaměstnanec (ať už na full- nebo part- time), nebo se třeba můžeš vydat na dobrodružnou cestu jako freelancer. Každý si může najít to svoje. Podrobně si o tom popovídáme v následující kapitole.

V každém případě práci na dálku charakterizuje:

  • Flexibilita co do místa výkonu práce (a často i časového rozvrhu).
  • Intenzivní využití digitálních nástrojů pro komunikaci a spolupráci.
  • Důraz na pracovní výsledky spíš než na místo a dobu výkonu práce.

Tvoje pracovní doba se přizpůsobuje rytmu tvého života, a ne naopak. Práce na dálku je o tom, že si můžeš vychutnávat život a zároveň dělat svou práci. A troufáme si tvrdit, že právě o to líp ji můžeš vykonávat, když jsi v největší formě a pohodě.

Výhody a nevýhody práce na dálku

Naivitu ale ponechme stranou. Pravda je, že cestu k práci na dálku nelemují pouze duhy a souložící jednorožci.

Stejně jako přináší práce na dálku nesporné výhody (flexibilitu v tom, kdy a kde budeš pracovat, lepší work-life balance, větší množství pracovních příležitostí, která je daná tím, že můžeš pracovat pro firmu, která je kdekoli na světě, …) má i své nevýhody.

Říkejme jim ale spíše výzvy, protože když si jich jsi vědom/a, a víš, jak je překonat, tak je to hned o něčem jiném. Dopodrobna se jim budeme věnovat v jedné z dalších kapitol tohoto průvodce.

A třeba práce na dálku jednoduše není nic pro tebe. I tak to může být. I o tom si popovídáme.

Svoboda čeká i na tebe

Jak se svojí nově nabytou svobodou naložíš, to je taky na tobě. Budeš chtít opustit město a odstěhovat se na venkov? Nebo do úplně jiné země? Nebo tě láká cestovat jako digitální nomád/ka? Nebo budeš moct konečně trávit více času doma se svými blízkými, ať už jsou to tvoje děti, partner, rodiče, nebo tvých 72 koček?

Je to na tobě.

Přidej se k nám a utvářejme společně to, co pro nás znamená práce. Jedno je jasné: budoucnost práce je práce na dálku. Budou si ji osvojovat firmy ve více a více odvětvích, nástroje a platformy ji umožňující se budou vyvíjet, a s tím se postupně bude měnit i to, jak vnímáme to, co je to práce.

Dává ti to smysl? Čti dál. Povíme si o tom, jaké jsou různé typy práce na dálku.

TL;DR

Práce na dálku nabízí osvobození od tradičního vnímání práce, nabízí větší flexibilitu, rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a rozmanité pracovní styly. Tento moderní přístup mění způsob, jakým vykonáváme svoji práci: od práce z domova (home office) až během cestování po světě jako digitální nomádi

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.