Lanzarote, jeden z osmi Kanárských ostrovů, objímá tyrkysová náruč Atlantského oceánu a celoročně ohřívají sluneční paprsky. Je známé svou podmanivou krajinou, osobitým kouzlem a zvláštní energií. Tato unikátní destinace si získala nejen srdce cestovatelů bažících po přírodních zajímavostech, ale zejména po době koronaviru se stala také lákavým cílem digitálních nomádů a remote workerů, kteří touží sladit práci s volným časem a cestováním. V tomto praktickém průvodci tě zveme k objevování půvabu Lanzarote: seznámíme se s jeho zvláštní krásou, zajímavostmi, kulturními poklady a s možnostmi, které nabízí pro práci na dálku.
Lanzarote ve zkratce
🤑 Budget: ceny srovnatelné s Českem nebo lehce levnější ✈️ Jak sem: letecky (přímý od 11.000 Kč; s přestupem od 4.000 Kč) nebo trajektem 🏄🏻♂️ Co tady: pláže, příroda, umění 📅 Kdy jet: celoročně 💻 Remote work: práce z domova nebo coworkingu; časové pásmo -1 hodina oproti ČR
Náš praktický průvodce po Lanzarote
Základní informace
Lanzarote je se svými 846 kilometry čtverečními čtvrtým největším ostrovem z Kanárského souostroví. Jako takový patří geopoliticky ke Španělsku (a tudíž je součástí Evropské Unie; takže nemusíš řešit ani roaming, ani víza apod.), geograficky však náleží k Africe (pobřeží Maroka je odsud vzdáleno pouhých 125 km, kdežto pevninské Španělsko je cca 1.000 km daleko). Díky jeho lokalitě si tak na Lanzarote můžeš užívat příjemných jarně-letních teplot zcela po celý rok (třeba i na Vánoce 😍 ). Hovoří se tu španělsky, platí se tu EURem. Oproti ČR je zde o hodinu méně.
Proč jet na Lanzarote
Pokud jsi už navštívil/a nějaký jiný ostrov z Kanárského souostroví a říkáš si, že tady to bude to samé, nech mě vyvést tě z omylu. Každý z Kanárů je, i když si jsou na mapě tak blízko, opravdu jiný a jedinečný: a pro Lanzarote tohle platí dvojnásob. Klimatem a přírodou mu je nejpodobnější sousední Fuerteventura (a La Graciosa), oproti západnějším ostrovům je odlišný opravdu hodně.
Lanzarote si užiješ hlavně pokud toužíš po klidu, sluníčku, odpojení se a pokud jsi milovník přírodních unikátů.
Co vidět na Lanzarote
Na Lanzarote si přijdou na své nejen milovníci pláží, umění a přírody. Co můžeš na tomhle zvláštním ostrově vidět?
Národní park Timanfaya (Ohňové hory): sopečná krajina, výsledek erupcí (převážně) v 18. století, tě uchvátí. Čeká tě projížďka srdcem národního parku a geotermální experimenty u návštěvnického centra. Na konci exkurze si můžeš dát kuře pečené přímo na sopečném ohni. 😅
Jameos del Agua: Unikátní pozemní oáza vytvořená (jako spousta dalších míst z tohoto seznamu) místním umělcem, Césarem Manrique. V hlubině jeskyně je vybudován kouzelný koncertní sál a restaurace. Hlavní zajímavostí jsou ale bílí endemičtí ráčci (krabíci?) žijící na dně vody v této jeskyni.
Cueva de los Verdes: Milovníci přírodních unikátů si zde užijí procházku lávovým tunelem (pouze s průvodcem).
Fundación César Manrique: Ponoř se do uměleckého odkazu Césara Manriqueho v jeho bývalém domě a ateliéru. Tento architektonický skvost je postaven v srdci lávového pole, se kterým citlivě splývá.
Mirador del Río: Z vyhlídky na vrcholu útesu (původní vojenský bunkr), kterou navrhl, jak jinak než, César Manrique, se můžeš kochat panoramatickým výhledem přes průliv Río na sousední ostrov La Graciosa.
Sousední ostrůvek La Graciosa: Trajektem z Órzoly si můžeš udělat například jednodenní výlet na sousední ostrůvek la Graciosa. Žije zde pouze několik set obyvatel, ostrov nemá žádné silnice a proto se tu lze pohybovat pouze jeepem nebo na kole. Nabízí nádhernou krajinu a pláže.
El Golfo: Sleduj pozoruhodné smaragdově zelené jezero uvnitř sopečného kráteru, obklopené černým pískem a dramatickými útesy.
La Gería: Tohle jsi ještě neviděl/a. Prozkoumej jedinečnou viniční oblast, kde se hrozny pěstují ve vulkanické půdě chráněné půlkruhovými kamennými zdmi, tzv. zocos. Ochutnej vína v jedné z místních bodegas.
Nedělní trh v Teguise: V původním hlavním městě ostrova, Teguise, se každou neděli koná obrovský trh, který stojí za návštěvu. Městečko jako takové má krásné malebné náměstí s uličkami, které vyzývají k línému pocourání.
Punta de Papagayo: Kousek za Playa Blancou se nachází nádherná divoká pláž Punta de Papagayo, která vyzývá ke koupání a šnorcholování.
Playa Famara: Jedna z nejkrásnějších přírodních pláží souostroví; ráj surfařů. Sleduj pohoří Famara, jak se odráží na lesklém vlhkém písku.
Los Hervideros: Obdivuj dramatické pobřeží, kde oceán v průběhu času vymlel složité jeskyně a skalní útvary.
Salinas de Janubio: Obdivuj rozlehlé solné pláně hrající všemi barvami (stále v provozu) na pozadí sopečné krajiny ostrova.
Jardín de Cactus: Botanická zahrada plná jen a pouze kaktusů je unikát. Vytvořená v bývalém dole. Kaktusy tě překvapí svojí diverzitou!
Monumento al Campesino: „Památník vesničanům“ je dalším skvostem z tvorby Manriqueho, který jej věnoval anonymním lanzarotským vesničanům, kteří museli vyvinout enormní úsilí, aby v tomto nehostinném prostředí přežili.
Muzeum LagOmar: Lagomar, známý také jako Dům Omara Sharifa, je jednou z nejkouzelnějších staveb na Lanzarote – mistrovské architektonické dílo inspirované přírodou.
Co dělat na Lanzarote
Lanzarote nabízí spoustu outdoorových aktivit.
Pěší turistika: Vydej se na malebné túry po místní přírodě, třeba v Parque Natural de Volcanes. Pro plánování tras jednoduše použij Mapy.cz, jsou nejlepší!
Cyklistika: Vyraž na kolo! Lanzarote je poměrně ploché a nabízí spoustu cyklotras. Inspiraci najdeš (v angličtině) například tady.
Surfing: Zdolávej vlny – například ve Famaře, ráji surfařů. Mapu těch nejlepších spotů najdeš tady.
Potápění a šnorchlování: Ponoř se do azurových vod a objevuj podmořský svět plný mořského života! Inspiraci čerpej tu.
PS: A nenech si ujít příležitost ochutnat sopečná vína z vinařské oblasti La Gería, jak jsem už psala nahoře. Zajímavostí je, že se tu každoročně koná „Vinný běh“ (Wine Run Lanzarote) 😅 (Pokud tohle čte někdo, kdo se jej rozhodne absolvovat, prosím: napiš mi pak, opravdu mě zajímá jaké to je 😂.)
Kdy vyrazit na Lanzarote
Kdykoli! Lanzarote je ostrov věčného jara. Pro tvojí představu, nejteplejším měsícem v roce je srpen s průměrnou denní teplotou 25°C, nejstudenější je pak leden, kdy je průměrná teplota 17°C. Žádné období dešťů nebo hurikánů se tu nekoná, nějaké srážky a „studenější“ dny můžeš obecně očekávat mezi prosincem a březnem. Pro turistiku je nejvhodnější období od října do května, pro vysloveně letní radovánky červen až září (zaplavat si a opalovat se tu ale můžeš opravdu celý rok).
Vzhledem k tomu, že je Lanzarote ostrov, můžeš se sem dostat jen dvěma způsoby – letecky anebo lodí:
Letecky
Z České republiky tě na Lanzarote dopraví přímým spojem České Aerolinie anebo SmartWings (reálně se jedná o ten samý let, při koupi můžeš ale omrknout web obou společností; teoreticky se může stát, že to jedna z nich bude mít levnější). V době psaní příspěvku (srpen 2023) spoj létá 1x týdně. Taková přímá letenka se dá pořídit od cca 11.000 Kč za zpáteční let a výše. Termíny v okolí letních prázdnin a Vánoc jsou ještě o nějakou tu tisícovku dražší.
Pokud komfort není na prvním místě, můžeš se samozřejmě porozhlédnout po letence s přestupem anebo vyrazit s nějakého sousedního evropského letiště. Pak už jen záleží na tvém štěstí, termínu a nárocích, teoreticky si takto můžeš poskládat lowcostové spojení od cca 4.000 Kč / zpáteční spoj. Pro vyhledání letenky použij třeba SkyScanner.
🤫 Prozradím ti ale tip: pokud opravdu chceš letět přímým letem z ČR, můžeš ušetřit nákupem letenky od CanariaTravel. Jedná se o ten samý let, provozovaný ČSA/SmartWings, ale cena může být až o několik tisíc korun levnější. Není v tom žádná zrada.
Tip č. 2: když už tu budeš, je snadné se zaletet podívat na další ostrovy Kanárského souostroví. Letenky kupuj u společnosti Binter Canarias nebo u CanaryFly. Jednosměrné letenky začínají na 20 €, pokud jsou v akci.
Lodí
Teoreticky se na Lanzarote můžeš dostat lodí (respektive trajektem) a využít tak toho, že si s sebou tímto způsobem můžeš vzít auto nebo karavan.
Nejprve se budeš muset dopravit do španělské Huelvy nebo Cádizu, odkud už pak vyrazíš na trajektu směr Kanárské ostrovy. Existuje i přímý spoj, můžeš si to nakombinovat ale i tak, že si uděláš přestup na jiném z Kanárských ostrovů (např. Gran Canarii, Furteventuře) a zažiješ něco navíc. A cena? Aktuálně cesta na ferry s větším autem a 2 osobami začíná na cca 570 € (13.500 Kč) za jeden směr. Mimochodem, cesta na trajektu Cádiz–Lanzarote trvá 27 hodin.
Můj tip: pokud hledáš něco speciálního, zkus se mrknout na Casas Rurales – jedná se o pronájem kouzelných vesnických lanzarotských domů za poměrně příznivé ceny.
A v jaké části ostrova se ubytovat?
Na Lanzarote jsou v podstatě 3 hlavní oblasti, kde se koncentrují všechny hotely a bujarý život: Playa Blanca na jihu, a Puerto del Carmen a Costa Teguise na východním pobřeží. Ty nabízí velké množství ubytování, restaurací a podobně. Tato města ale vznikla přímo pro turisty a není na nich tedy nic moc autentického. Přesto se dá říct, že jsou poměrně příjemná.
Zbytek ostrova tvoří malé vesničky a městečka, které si zachovávají svůj originální půvab. Pokud hledáš klid, odpojení, a chceš zažít autentické Lanzarote, tak hledej mimo spíše výše zmíněné oblasti. Takové ubytování bude pravděpodobně i levnější. Počítej ale, že v takovém případě budeš spíše potřebovat auto.
Doprava po ostrově
Autobus: na Lanzarote je síť autobusových spojení, která je poměrně spolehlivá a relativně levná. Nejedná se ale o ten nejpohodlnější způsob, jak se po ostrově pohybovat a jak si jej užít naplno. Informace hledej na InterCityBus.
Auto: s autem ostrov poznáš nejlépe. Auto si pujč od ověřených půjčoven AutoReisen nebo CICAR. Čím delší zápůjční doba, tím levnější je denní půjčovné. Pohonné hmoty na Kanárech jsou výrazně levnější než v ČR, pravidla silničního provozu v podstatě stejná jako v ČR. Auto radši rezervuj radši s časovou rezervou. Stačit ti bude normální český řidičák, jelikož jsi v EU.
Taxi: poslední možností je taxík. Uber ani podobné služby zde zatím nefunguje.
Lanzarote pro digitální nomády
No a co když se rozhodneš na Lanzarote vydat na delší dobu a vzít si s sebou práci? Nejsi první. Hlavně po covidu jsou Kanárské ostrovy nomádů plné, a není se co divit. Na pár týdnů může být inspirativním domovem i tobě. Právě pro tebe jsem připravila stručný taháček níže:
Pracovat z Lanzarote – co musíš vědět
ℹ️ Lanzarote je ve Španělsku, které je součástí EU. Proto nemusíš vůbec řešit roaming nebo víza. Jakožto občan jiného státu EU tu můžeš zcela bez ohlašování zůstat 90 dní v kuse, po uplynutí 90 dní by ses měl/a registrovat na místní cizinecké policii a získat identifikační číslo NIE. Při delších pobytech (nad půl roku, rok) je to vše trochu komplikovanější a v takovém případě ti radím vyhledat odborníka, který ti se vším pomůže a poradí.
❤️🩹 Zdravotní péče je tu dobrá. Rozhodně si sebou vezmi svou EHIC kartičku (evropskou kartu zdrav. pojištění), která tu platí (ve veřejných nemocnicích). Zubaře ale nepokrývá. Výrazně ti doporučujeme sjednání cestovního pojištění (například TrueTraveller je naše oblíbené), vyhneš se tak případným nedoplatkům za zdravotní péči a dalším případným problémům – stojí to za to.
💀 Bezpečnost: lepší než v Česku, nemáš se čeho bát.
⏰ Oproti ČR je zde o hodinu méně.
💻 Kvalita internetu je tu v pohodě.
💬 S místními se domluvíš španělsky, ve větších letoviskách a hotelích není problém ani angličtina.
Kde bydlet a odkud pracovat
Jako nomád využiješ asi jednu z následujících možností:
Ubytovat se v ubytování s WiFi; případně chodit do coworkingů:
Počítej s tím, že zde příliš neexistuje kultura kaváren, ze kterých by se dalo pracovat, nejsou na to ve většině případů nijak uzpůsobené. Sázkou na jistotu tak je najít si příjemné ubytování, odkud můžeš i pohodlně pracovat, případně doplnit návštěvou coworkingu.
Pokud tě Lanzarote láká, neváhej a vyraž! Užiješ si inspirativní přírodní prostředí, klid a slunce. Budu ráda, pokud se se mnou v komentářích podělíš o své názory, zážitky nebo otázky. 😉
An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom ti na Remotelo poskytli co nejlepší zážitek, používáme soubory cookies. Tvůj souhlas nám umožní zpracovávat údaje, jako je tvé uživatelské chování při brouzdání po našem webu apod. Nesouhlas může nepříznivě ovlivnit určité funkce webu.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.
Komentáře