Myšlenka práce na dálku má své kouzlo. Můžeš si užívat pohodlí své domácí kanceláře, vyhnout se dojíždění, … však to znáš.

Pokud tě láká přejít z tradičního chození do kanceláře na práci na dálku, pak jsi tu správně. Přinášíme ti návod, jak přesvědčit svého šéfa, aby ti umožnil pracovat na dálku.

1. Zjisti, za kým máš jít a kdy

Nejprve se ujisti, že víš, s kým máš tento požadavek řešit: bude to někdo, kdo má pravomoc rozhodovat, a kdo je zároveň obeznámený s tvým výkonem. Obvykle to tak bude tvůj přímý nadřízený nebo někdo v oddělení lidských zdrojů.

Dále si ujasni, zda bude lepší žádost prezentovat e-mailem anebo osobně: okamžik, kdy toto téma přijdeš diskutovat, si vyber strategicky. Ideálně tehdy, kdy zrovna v práci nehoníte termíny, neřešíte krize. Ujisti se, že na tuto diskuzi máš ty i tvůj nadřízený dostatek času a klid.

2. Připrav se

Pořádně se připrav. Největší šanci máš, pokud budeš pracovat s fakty, nebudeš mluvit pouze o sobě, ale i o tom, jak taková změna může pomoci i firmě, a v neposlední řadě připravíš a prezentuješ i dobře připravený plán. Kdo je připraven, není překvapen! 😉

a) Analyzuj situaci

Ujasni si, jaká je tvá konkrétní situace a situace ve tvé firmě:

 • Už někteří tvoji kolegové pracují na dálku? Pokud ano, jak to mají zařízené?
 • Lze veškeré tvé pracovní povinnosti plnit na dálku anebo existují i takové, pro které je tvá přítomnost nevyhnutelná?
 • Máš vše, co budeš pro práci na dálku potřebovat, anebo budeš muset provést nějaké změny / investice?

b) Pracuj s fakty a mluv o tom, co práce na dálku přinese firmě

Ozbroj se fakty a vyvaruj se nepravdivých, zavádějících nebo nepodložených výroků. Hlavně pokud je tvůj nadřízený hodně zaměřený na čísla a statistiky, může tento přístup dobře fungovat. Práce na dálku není ve výzkumu nové téma, některé novější studie můžeš najít například tady.

Mluvit můžeš například o tom, že práce na dálku …

 • Znamená větší produktivitu (zdroj)
 • Snižuje firmě náklady (zdroj)
 • Snižuje fluktuaci (zdroj)
 • Znamená méně času na nemocenské / sick days (zdroj)

V neposlední řadě nezapomeň taky trošku „prodat sebe“. Můžeš se zmínit o konkrétních případech toho, jakou hodnotu jsi firmě přinesl/a a připomenout tak nadřízenému, jak loajální a dobrý pracovník jsi. Jak dodržuješ termíny, jak dobře plníš zadané úkoly. Zmínit samozřejmě můžeš i svou motivaci – proč chceš pracovat na dálku. Nakonec i tvůj nadřízený je jen člověk.

c) Připrav a prezentuj plán

Přijít za šéfem a prostě jen říct, že „chci pracovat z domova“ je příliš vágní požadavek. Svoji šanci na úspěch zvýšíš, když už předem vypracuješ konkrétní plán. Tvůj šéf tak bude mít hned daleko hmatatelnější představu o tom, o co ho vlastně žádáš.

 • Chceš pracovat na dálku pořád anebo jen některé dny v týdnu / několik dní v měsíci? Uveď konkrétní plán.
 • Jaké nástroje budeš používat ke komunikaci a ke svojí práci? Uveď konkrétní seznam nástrojů a jejich využití.
 • Jak zajistíš funkčnost a plynulost komunikace? Od kdy, do kdy budeš „na příjmu“ a pomocí jakých technologií s ostatními budeš komunikovat (e-maily, telefon, interní chat, WhatsApp, …)? Ujisti šéfa, že tvá fyzická nepřítomnost nebude mít na komunikaci vliv.
 • Jak budeš řešit běžné situace, které mohou nastat zatímco budeš pracovat na dálku? Uveď příklady situací a jejich řešení.
 • Odkud budeš pracovat? Transparentně se se šéfem poděl o to, odkud plánuješ pracovat. Jednoznačně dobře zapůsobí, pokud budeš mít doma dobře vybavenou pracovnu či dedikovaný pracovní kout nebo pokud využiješ coworking; pokud plánuješ práci spojit s cestováním, nezapomeň mluvit o tom, jaké vybavení si s sebou povezeš, jak zajistíš, že budeš mít vždy kvalitní internet a zda se budeš nacházet ve stejném časovém pásmu atd.

d) Navrhni zkušební období

Uvědom si, že pro tvého šéfa může být těžké uvěřit, že budeš i při práci z domova stejně produktivní a že budeš firmě přinášet stejné výsledky. Pokud je stále skeptický, zkus mu navrhnout, ať tě nechá pracovat na dálku po určitou dobu na zkoušku. Následně pak bude moct objektivně ohodnotit, jestli to tak klape anebo ne. Výsledek tak bude samozřejmě z velké části záviset na tvém výkonu.

Další možností je navrhnout hybridní model práce, kdy budeš v určité dny pracovat z kanceláře a v jiné z domu. Tento přístup může tvému nadřízenému ukázat, že jsi schopná/ý pracovat i na dálku a časem by tak mohl být otevřenější i vůči vyšší flexibilitě.

e) Buď připravený/á a na otázky

Nenech se zaskočit žádnou otázku, která může padnout. Tvůj šéf bude mít pravděpodobně otázky a obavy – počítej s nimi dopředu a připrav si promyšlené odpovědi. Připrav si například odpovědi na otázky týkající se týmové spolupráce nebo pochybností o tvé disciplíně. Snaž se rozptýlit veškeré pochybnosti a ukázat své odhodlání pracovat na dálku s maximální efektivitou.

f) Měj záložní plán

Někdy to prostě nevyjde. I s takovou situací musíš počítat. V takovém případě můžeš buď počkat a diskuzi nadnést zase někdy v budoucnu, anebo, pokud je práce na dálku tvojí prioritou, poohlídnout se po práci jinde. Firem, které jsou vůči práci na dálku otevřené, přibývá.

3. Jdi na to!

Vezmi svůj plán, dávku šarmu a sebejistě zaklepej šéfovi na dveře. Nezapomeň: nejdeš „jen“ žádat o práci na dálku: jdeš si taky pro zvýšenou produktivitu a lepší work-life balance. Držíme ti palce!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit se

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

VYKROČ DO REMOTE SVĚTA

Tvé první kroky k práci odkudkoli

Pojď se zorientovat ve všech možnostech pracovního remote světa a najdi tu správnou cestu pro sebe. Po přečtení budeš více než ready na to podniknout první kroky.